Tajemnice Przyrody

Tajemnice Przyrody

środa, 30 marca 2016

Afryka – Tunezja – Dżerba – Krokodylandia

TAJEMNICE PRZYRODY PIOTRA KARDASZA

Afryka – Tunezja – Dżerba – Krokodylandia

 Lalla Hadria Djerba

Tematem przewodnim są krokodyle, które okazję mieliśmy bliżej poznać w Lalla Hadria w Dżerbie. Jak wygląda hodowla i ich okres godowy?
Okres godowy:
Samiec wabi samicę, przesiadując w wodzie wprawia w wibracje mięśnie swojej klatki piersiowej. Im sprawniejsze mięsnie tym lepsza wibracja wody. Samice to wyczuwają i zbliżają się do niego. Jeżeli im odpowiada samiec, one zanurzają się pod powierzchnią wody i wypuszczają bąbelki. One łaskoczą sama i dają mu do zrozumienia, że samica jest gotowa do współżycia. Po zapłodnieniu samice muszą wyleczyć rany po skaleczeniach i znieść jaja, których jest około 30-40. Ostatnio w krwi krokodyli doszukano się pewnego czynnika, który w naturalny sposób oprócz białych krwinek likwidujących obce ciała. Nie pozwala rozwijać się jakimkolwiek innym obcym organizmom czy mikrobom. Okazuję się, że badania idą w tym kierunku by pozyskać by pozyskać tą czynną substancję, która niszczy nie tylko bakterie przeciętnie powodujące choroby ale również Paciorkowca Złocistego.
Hodowla:
Krokodylek po wykluci ma długość kilkunastu centymetrów. Natomiast dojrzałość płciową uzyskuje dopiero po 6 latach. Jednak już na początku ma takie nozdrza, że jest w stanie dość mocno ugryźć. Spośród wszystkich krokodyli żyjących na świecie, możemy wyróżnić 5 gatunków. Niektóra z nich potrafią osiągnąć nawet 10 metrów długości. Jedynym, który podbił ranking był krokodyl różańcowy mierzący ponad 12 metrów. Taki krokodyl żyje między innymi w Australii i na Filipinach. On temperatur inkubacji tata zależy jaka płeć się wykluje. W temperaturze sięgającej od 23-35 stopni wykluwają sie tylko samce, natomiast kiedy temperatura jest niska, w przedziale 20-31 stopni tylko same samice. Krokodyle hoduje się dla pozyskania skóry, ale również dla podtrzymania gatunku. Ich ogon w porównaniu do reszty ciała ma znaczną długość, który pomaga im przy polowaniu. Uścisk dorosłego krokodyla wynosi 500-600 kilogramów na 1cm kwadratowy. Natomiast aby ta sprawność była pełna, pracuje 5 mięśni. Natomiast podczas wylegiwania się na słońcu z ogonem w wodzie ich akcja serca spada do 3 uderzeń na 1 minutę.


 film od minuty 12:10









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz